Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
nöt-cocoa fyllning har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 30 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas nöt-cocoa fyllning över genomsnittet i glykemiskt index.
nöt-cocoa fyllning är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 540 kcal |
| Kolhydrater | 55g |
| Socker (totalt) | 48g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 45g |
| Fiber | 4g |
| Löslig | 1.2g |
| Olöslig | 2.8g |
| Protein | 5g |
| Fett | 33g |
| Mättat | 10g |
| Omättat | 20g |
| Natrium | 60mg |
nöt-cocoa fyllning har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 30 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
nöt-cocoa fyllning har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
nöt-cocoa fyllning har en glykemisk belastning på 30 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →