Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Maraş-glass har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 18 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Maraş-glass över genomsnittet i glykemiskt index.
Maraş-glass är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 210 kcal |
| Kolhydrater | 32g |
| Socker (totalt) | 28g |
| Naturligt | 8.0g |
| Tillsatt | 20g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 4g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 2.5g |
| Natrium | 60mg |
Maraş-glass har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 18 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Maraş-glass har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Maraş-glass har en glykemisk belastning på 18 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →