Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Marabou Choklad har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 27 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Marabou Choklad bland de lägsta i glykemiskt index.
Marabou Choklad är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 535 kcal |
| Kolhydrater | 59g |
| Socker (totalt) | 54g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 50g |
| Fiber | 2.2g |
| Löslig | 0.7g |
| Olöslig | 1.5g |
| Protein | 7.3g |
| Fett | 30g |
| Mättat | 18g |
| Omättat | 12g |
| Natrium | 80mg |
Marabou Choklad har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 27 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Marabou Choklad har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Marabou Choklad har en glykemisk belastning på 27 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →