Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mandelmjöl erytritol kaka har ett glykemiskt index på 5, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas mandelmjöl erytritol kaka bland de lägsta i glykemiskt index.
mandelmjöl erytritol kaka är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 420 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 10g |
| Fett | 34g |
| Mättat | 3g |
| Omättat | 29g |
| Natrium | 180mg |
mandelmjöl erytritol kaka har ett glykemiskt index på 5, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
mandelmjöl erytritol kaka har ett lågt glykemiskt index (5), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mandelmjöl erytritol kaka har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →