Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rosmarinkaka har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 45 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Rosmarinkaka bland de högsta i glykemiskt index.
Rosmarinkaka kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 470 kcal |
| Kolhydrater | 65g |
| Socker (totalt) | 32g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 28g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1g |
| Protein | 5g |
| Fett | 21g |
| Mättat | 13g |
| Omättat | 7g |
| Natrium | 320mg |
Rosmarinkaka har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 45 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Rosmarinkaka har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Rosmarinkaka har en glykemisk belastning på 45 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →