Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Oreo-kaka har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 36 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Oreo-kaka bland de lägsta i glykemiskt index.
Oreo-kaka är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 480 kcal |
| Kolhydrater | 72g |
| Socker (totalt) | 38g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 35g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.75g |
| Olöslig | 1.75g |
| Protein | 4.7g |
| Fett | 19g |
| Mättat | 6.5g |
| Omättat | 8.5g |
| Natrium | 480mg |
Oreo-kaka har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 36 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Oreo-kaka har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Oreo-kaka har en glykemisk belastning på 36 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →