Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Mandel- och fröbar med stevia/munksfrukt, utan tillsatt socker har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas Mandel- och fröbar med stevia/munksfrukt, utan tillsatt socker bland de lägsta i glykemiskt index.
Mandel- och fröbar med stevia/munksfrukt, utan tillsatt socker är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 480 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 10g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 15g |
| Fett | 36g |
| Mättat | 3g |
| Omättat | 30g |
| Natrium | 60mg |
Mandel- och fröbar med stevia/munksfrukt, utan tillsatt socker har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Mandel- och fröbar med stevia/munksfrukt, utan tillsatt socker har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Mandel- och fröbar med stevia/munksfrukt, utan tillsatt socker har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →