Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Malen sumak har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas Malen sumak bland de lägsta i glykemiskt index.
Malen sumak är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 38g |
| Socker (totalt) | 8g |
| Naturligt | 8.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 24g |
| Löslig | 7.2g |
| Olöslig | 16.8g |
| Protein | 2.5g |
| Fett | 1.6g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 1.4g |
| Natrium | 5mg |
Malen sumak har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Malen sumak har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Malen sumak har en glykemisk belastning på 13 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →