Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
malda mandlar och chiafrön har ett glykemiskt index på 5, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas malda mandlar och chiafrön bland de lägsta i glykemiskt index.
malda mandlar och chiafrön är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 540 kcal |
| Kolhydrater | 13g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 18g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 17g |
| Fett | 46g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 39g |
| Natrium | 5mg |
malda mandlar och chiafrön har ett glykemiskt index på 5, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
malda mandlar och chiafrön har ett lågt glykemiskt index (5), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
malda mandlar och chiafrön har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →