Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mandelmjöl pizzabotten har ett glykemiskt index på 10, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas mandelmjöl pizzabotten bland de lägsta i glykemiskt index.
mandelmjöl pizzabotten är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 420 kcal |
| Kolhydrater | 8g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 15g |
| Fett | 36g |
| Mättat | 3g |
| Omättat | 32g |
| Natrium | 250mg |
mandelmjöl pizzabotten har ett glykemiskt index på 10, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
mandelmjöl pizzabotten har ett lågt glykemiskt index (10), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mandelmjöl pizzabotten har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →