Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majssoppa har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas majssoppa över genomsnittet i glykemiskt index.
majssoppa är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 55 kcal |
| Kolhydrater | 10.5g |
| Socker (totalt) | 3.2g |
| Naturligt | 2.7g |
| Tillsatt | 0.5g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.4g |
| Olöslig | 0.8g |
| Protein | 1.5g |
| Fett | 1.2g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 0.7g |
| Natrium | 350mg |
majssoppa har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
majssoppa har ett måttligt glykemiskt index (60). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
majssoppa har en glykemisk belastning på 6 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →