krasse-mikrogrönt

GI 15 · LågtGL 0.7 / 100 g9.6/10

Lågt GI

15 GI

GL 0.7 per 100 g

Logi-poäng 9.6/10
  • Låg glykemisk påverkan
  • En liten portion bidrar med en begränsad absolut mängd näringsämnen

krasse-mikrogrönt har ett glykemiskt index på 15 (Lågt).

Uppdaterad 11 okt. 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

krasse-mikrogrönt är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

32
Kalorier
5.5 g
Kolhydrater
2.6 g
Protein
0.7 g
Fett
per 100g
Kalorier32 kcal
Kolhydrater5.5 g
Socker (totalt)0.2 g
Naturligt0.2 g
Tillsatt0 g
Fiber1.1 g
Löslig0.3 g
Olöslig0.8 g
Protein2.6 g
Fett0.7 g
Mättat0.1 g
Omättat0.6 g
Natrium60 mg

Bearbetningsgrad

5%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Låg glykemisk påverkan
  • Bidrar med vitamin K och vitamin C
  • Färsk, minimalt bearbetad grönsak
  • En liten portion bidrar med en begränsad absolut mängd näringsämnen
  • Kan innehålla spår av natrium beroende på odlingssubstratet

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för krasse-mikrogrönt?

krasse-mikrogrönt har ett glykemiskt index på 15 (Lågt) och en glykemisk belastning på 0.7 per 100 g.

Är krasse-mikrogrönt bra för personer med insulinresistens?

krasse-mikrogrönt har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Hur påverkar krasse-mikrogrönt blodsockret?

krasse-mikrogrönt har en glykemisk belastning på 0.7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.

Se krasse-mikrogrönt i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.