Kurkumajauhe

Kurkumajauhe

GI 10 · MatalaGL 0.3 / teelusikka8/10

Matala GI

10 GI

GL 0.3 / tyypillinen teelusikka (5 g) · GL 6.7 / 100 g

Logi-pisteet 8/10
  • Voimakkaat tulehdusta ehkäisevät ominaisuudet
  • Korkea hiilihydraattitiheys painoon nähden

Kurkumajauhe glykeeminen indeksi on 10 (Matala). Yksi tyypillinen teelusikka (5 g) lisää glykeemistä kuormaa 0.3.

Päivitetty 3.7.2026 · Lähteet: Logi Nutrition -tiimi (USDA-pohjainen koostumus, tekoälyavusteinen) · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Kurkumajauhe on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen

Ravintoarvot (per 100g)

312
Kalorit
67.1 g
Hiilihydraatit
9.7 g
Proteiini
3.3 g
Rasva
per 100g
Kalorit312 kcal
Hiilihydraatit67.1 g
Sokerit (yhteensä)3.2 g
Luonnolliset3.2 g
Lisätyt0 g
Kuitu22.7 g
Liukoinen6.8 g
Liukenematon15.9 g
Proteiini9.7 g
Rasva3.3 g
Tyydyttyneet1.8 g
Tyydyttymättömät1.5 g
Natrium38 mg

Jalostettu taso

35%
Kohtalainen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Voimakkaat tulehdusta ehkäisevät ominaisuudet
  • Erinomainen ravintokuidun lähde
  • Korkea hiilihydraattitiheys painoon nähden
  • Vaatii suuren määrän terapeuttisen vaikutuksen saavuttamiseksi

Allergeenit

Ei EU-14-allergeeneja

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Kurkumajauhe glykeminen indeksi?

Kurkumajauhe glykeeminen indeksi on 10 (Matala). Yksi tyypillinen teelusikka (5 g) glykeeminen kuorma on 0.3; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 6.7.

Sopiiko Kurkumajauhe insuliiniresistenssiä sairastaville?

Kurkumajauhe glykeminen indeksi on matala (10), mikä tekee siitä hyvän vaihtoehdon insuliiniresistenssiä sairastaville.

Miten Kurkumajauhe vaikuttaa verensokeriin?

Kurkumajauhe glykeminen kuorma on 6.7 per 100g, mikä osoittaa minimaalinen vaikutuksen verensokeritasoihin.

Katso Kurkumajauhe Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.