Græsk yoghurt

Græsk yoghurt

GI 11 · LavtGL 1 / kop8/10

Lav GI

11 GI

GL 1 pr. kop (227 g) · GL 0.4 pr. 100 g

Logi-score 8/10
  • Ca. 9 g protein pr. 100 g, over dobbelt så meget som almindelig yoghurt
  • Sødmælksgræsk yoghurt indeholder 5 g fedt pr. 100 g, hvoraf ca. halvdelen er mættet fedt

Græsk yoghurt har et glykæmisk indeks på 11 (Lavt). En kop (227 g) giver en glykæmisk belastning på 1.

Gennemgået 31. jul. 2026 · Kilder: Logi Ernæringsteam (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret, menneskegennemgået) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

I stedet for denne

Former af Græsk yoghurt

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Græsk yoghurt er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 tbsp14 g0.1
1 container (5.3 oz)150 g0.7
1 container (6 oz)170 g0.7
1 container (7 oz)200 g0.9
1 cup227 g1

Næringsindhold (per 100g)

97
Kalorier
3.98 g
Kulhydrater
9 g
Protein
5 g
Fedt
per 100g
Kalorier97 kcal
Kulhydrater3.98 g
Sukker (i alt)4 g
Naturligt4 g
Tilsat0 g
Fiber0 g
Opløselig0 g
Uopløselig0 g
Protein9 g
Fedt5 g
Mættet1.25 g
Umættet3.75 g
Natrium36 mg

Forarbejdningsgrad

60%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Ca. 9 g protein pr. 100 g, over dobbelt så meget som almindelig yoghurt
  • Meget lav glykæmisk belastning: under 0,5 pr. 100 g
  • Kun ca. 4 g kulhydrat pr. 100 g; dræning fjerner en del af laktosen sammen med valle
  • Sødmælksgræsk yoghurt indeholder 5 g fedt pr. 100 g, hvoraf ca. halvdelen er mættet fedt
  • Ca. 97 kcal pr. 100 g, mere end almindelig yoghurt; fedtfattig variant indeholder 59 kcal
  • Indeholder ingen kostfibre

Allergener

Indeholder: mælk

Opskrifter med Græsk yoghurt

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Græsk yoghurt?

Græsk yoghurt har et glykæmisk indeks på 11 (Lavt). En kop (227 g) har en glykæmisk belastning på 1; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 0.4.

Er Græsk yoghurt godt for personer med insulinresistens?

Græsk yoghurt har et lavt glykæmisk indeks (11), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Græsk yoghurt har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Græsk yoghurt i denne database har Fedtfattig hytteost den laveste glykæmiske belastning (0.4 pr. 100 g).

Tjek Græsk yoghurt i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.