Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsags-pebersauce har et glykæmisk indeks på 25, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsags-pebersauce blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsags-pebersauce er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 35 kcal |
| Kulhydrater | 7g |
| Sukker (i alt) | 4.5g |
| Naturligt | 4.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.1g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 1.2g |
| Fedt | 0.3g |
| Mættet | 0.05g |
| Umættet | 0.2g |
| Natrium | 180mg |
Grøntsags-pebersauce har et glykæmisk indeks på 25, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsags-pebersauce har et lavt glykæmisk indeks (25), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsags-pebersauce har en glykæmisk belastning på 2 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →