Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsags-sabzi har et glykæmisk indeks på 40, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 5 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsags-sabzi blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsags-sabzi er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 80 kcal |
| Kulhydrater | 12g |
| Sukker (i alt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 3.5g |
| Opløselig | 1.1g |
| Uopløselig | 2.4g |
| Protein | 2.5g |
| Fedt | 2.5g |
| Mættet | 0.4g |
| Umættet | 2.1g |
| Natrium | 220mg |
Grøntsags-sabzi har et glykæmisk indeks på 40, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 5 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsags-sabzi har et lavt glykæmisk indeks (40), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsags-sabzi har en glykæmisk belastning på 5 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →