Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagssalat med ost har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagssalat med ost blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagssalat med ost er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 65 kcal |
| Kulhydrater | 7g |
| Sukker (i alt) | 3.5g |
| Naturligt | 3.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.5g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 3.5g |
| Fedt | 2.5g |
| Mættet | 1.2g |
| Umættet | 1.3g |
| Natrium | 180mg |
Grøntsagssalat med ost har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagssalat med ost har et lavt glykæmisk indeks (30), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagssalat med ost har en glykæmisk belastning på 2 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →