Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsags misosuppe har et glykæmisk indeks på 20, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsags misosuppe blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsags misosuppe er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 35 kcal |
| Kulhydrater | 5g |
| Sukker (i alt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.2g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 2g |
| Fedt | 1g |
| Mættet | 0.2g |
| Umættet | 0.6g |
| Natrium | 350mg |
Grøntsags misosuppe har et glykæmisk indeks på 20, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsags misosuppe har et lavt glykæmisk indeks (20), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsags misosuppe har en glykæmisk belastning på 1 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →