Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn melon har et glykæmisk indeks på 65, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 6 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre fruits rangerer Grøn melon over gennemsnittet i glykæmisk indeks.
Grøn melon er velegnet i moderate mængder for personer, der overvåger blodsukkerniveauet.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 36 kcal |
| Kulhydrater | 9g |
| Sukker (i alt) | 8g |
| Naturligt | 8.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 0.8g |
| Opløselig | 0.2g |
| Uopløselig | 0.6g |
| Protein | 0.5g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0.02g |
| Umættet | 0.08g |
| Natrium | 18mg |
Grøn melon har et glykæmisk indeks på 65, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 6 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn melon har et moderat glykæmisk indeks (65). Personer med insulinresistens kan indtage det i moderate mængder.
Grøn melon har en glykæmisk belastning på 6 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →