Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Gnocchi med ristede grøntsager har et glykæmisk indeks på 65, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 14 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Gnocchi med ristede grøntsager over gennemsnittet i glykæmisk indeks.
Gnocchi med ristede grøntsager er velegnet i moderate mængder for personer, der overvåger blodsukkerniveauet.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kulhydrater | 22g |
| Sukker (i alt) | 2.5g |
| Naturligt | 2.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.2g |
| Opløselig | 0.7g |
| Uopløselig | 1.5g |
| Protein | 3g |
| Fedt | 2g |
| Mættet | 0.4g |
| Umættet | 1.2g |
| Natrium | 220mg |
Gnocchi med ristede grøntsager har et glykæmisk indeks på 65, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 14 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Gnocchi med ristede grøntsager har et moderat glykæmisk indeks (65). Personer med insulinresistens kan indtage det i moderate mængder.
Gnocchi med ristede grøntsager har en glykæmisk belastning på 14 per 100g, hvilket indikerer en moderat indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →