Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glutenfrit knækbrød med frø og havre har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 25 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Glutenfrit knækbrød med frø og havre blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Glutenfrit knækbrød med frø og havre er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 420 kcal |
| Kulhydrater | 55g |
| Sukker (i alt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 10g |
| Opløselig | 3g |
| Uopløselig | 7g |
| Protein | 10g |
| Fedt | 18g |
| Mættet | 2.5g |
| Umættet | 14g |
| Natrium | 400mg |
Glutenfrit knækbrød med frø og havre har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 25 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glutenfrit knækbrød med frø og havre har et lavt glykæmisk indeks (45), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Glutenfrit knækbrød med frø og havre har en glykæmisk belastning på 25 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →