Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glutenfri kiks har et glykæmisk indeks på 75, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 56 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Glutenfri kiks blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Glutenfri kiks kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 450 kcal |
| Kulhydrater | 75g |
| Sukker (i alt) | 2g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tilsat | 1g |
| Fiber | 3g |
| Opløselig | 0.9g |
| Uopløselig | 2.1g |
| Protein | 5g |
| Fedt | 15g |
| Mættet | 2g |
| Umættet | 10g |
| Natrium | 700mg |
Glutenfri kiks har et glykæmisk indeks på 75, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 56 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glutenfri kiks har et højt glykæmisk indeks (75). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Glutenfri kiks har en glykæmisk belastning på 56 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →