Fuldkornsbrød (med kli og kim)

Fuldkornsbrød (med kli og kim)

GI 74 · HøjtGL 8.2 / stykke6/10

Høj GI

74 GI

GL 8.2 pr. stykke (26 g) · GL 31.6 pr. 100 g

Logi-score 6/10
  • Omkring 6 g fibre pr. 100 g, cirka dobbelt så meget som hvidt brød.
  • Fuldkornsmel er fint formalet, så dets GI (74) er tæt på hvidt brød (75).

Fuldkornsbrød (med kli og kim) har et glykæmisk indeks på 74, lavere end almindelig Hvidt brød (75). En stykke (26 g) giver en glykæmisk belastning på 8.2.

Opdateret 4. jul. 2026 · Kilder: USDA FoodData Central #172688 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Hvidt brød

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Fuldkornsbrød (med kli og kim) er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 slice regular26 g8.2
1 slice large41 g13

Næringsindhold (per 100g)

252
Kalorier
42.71 g
Kulhydrater
12.45 g
Protein
3.5 g
Fedt
per 100g
Kalorier252 kcal
Kulhydrater42.71 g
Sukker (i alt)4.34 g
Naturligt4.3 g
Tilsat0 g
Fiber6 g
Opløselig1.8 g
Uopløselig4.2 g
Protein12.45 g
Fedt3.5 g
Mættet0.51 g
Umættet2.26 g
Natrium400 mg

Forarbejdningsgrad

60%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Omkring 6 g fibre pr. 100 g, cirka dobbelt så meget som hvidt brød.
  • Fuldkornsmel bevarer klid og kim, så det indeholder mere magnesium og B-vitaminer end hvidt mel.
  • 12 g protein pr. 100 g, mere end hvidt brød.
  • Fuldkornsmel er fint formalet, så dets GI (74) er tæt på hvidt brød (75).
  • Et lavere GI kommer fra brød med hele, uformalede korn: kernerugbrød.

Allergener

Indeholder: gluten

Opskrifter med Fuldkornsbrød (med kli og kim)

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Fuldkornsbrød (med kli og kim)?

Fuldkornsbrød (med kli og kim) har et glykæmisk indeks på 74 (Højt). En stykke (26 g) har en glykæmisk belastning på 8.2; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 31.6.

Er Fuldkornsbrød (med kli og kim) godt for personer med insulinresistens?

Fuldkornsbrød (med kli og kim) har et højt glykæmisk indeks (74). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.

Hvilken form af Hvidt brød har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Hvidt brød i denne database har low carb brød den laveste glykæmiske belastning (2 pr. 100 g).

Tjek Fuldkornsbrød (med kli og kim) i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.