sparrissoppa

GI 35 · LågtGL 2 / 100 g7/10

Lågt GI

35 GI

GL 2 per 100 g

Logi-poäng 7/10
  • Bra fiberinnehåll
  • Måttligt natriuminnehåll

sparrissoppa har ett glykemiskt index på 35 (Lågt).

Uppdaterad 10 sep. 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

sparrissoppa är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

45
Kalorier
6.5 g
Kolhydrater
2.2 g
Protein
1.2 g
Fett
per 100g
Kalorier45 kcal
Kolhydrater6.5 g
Socker (totalt)2.2 g
Naturligt2.2 g
Tillsatt0 g
Fiber2.1 g
Löslig0.7 g
Olöslig1.4 g
Protein2.2 g
Fett1.2 g
Mättat0.5 g
Omättat0.7 g
Natrium320 mg

Bearbetningsgrad

60%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • Bra fiberinnehåll
  • Låg glykemisk belastning
  • Innehåller vitaminer och mineraler
  • Måttligt natriuminnehåll
  • Innehåller en del mättat fett

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för sparrissoppa?

sparrissoppa har ett glykemiskt index på 35 (Lågt) och en glykemisk belastning på 2 per 100 g.

Är sparrissoppa bra för personer med insulinresistens?

sparrissoppa har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Hur påverkar sparrissoppa blodsockret?

sparrissoppa har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.

Se sparrissoppa i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.