Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
riven kokos har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas riven kokos bland de lägsta i glykemiskt index.
riven kokos är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 660 kcal |
| Kolhydrater | 24g |
| Socker (totalt) | 7.4g |
| Naturligt | 7.4g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 16.3g |
| Löslig | 4.9g |
| Olöslig | 11.4g |
| Protein | 6.9g |
| Fett | 64.5g |
| Mättat | 57.2g |
| Omättat | 7.3g |
| Natrium | 37mg |
riven kokos har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
riven kokos har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
riven kokos har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →