Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ritz-kex har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 47 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Ritz-kex bland de högsta i glykemiskt index.
Ritz-kex kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 470 kcal |
| Kolhydrater | 67g |
| Socker (totalt) | 7g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 6g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 7g |
| Fett | 20g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 13g |
| Natrium | 900mg |
Ritz-kex har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 47 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Ritz-kex har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Ritz-kex har en glykemisk belastning på 47 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →