Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ricotta har ett glykemiskt index på 27, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Ricotta bland de lägsta i glykemiskt index.
Ricotta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 174 kcal |
| Kolhydrater | 3g |
| Socker (totalt) | 0.3g |
| Naturligt | 0.3g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 11.3g |
| Fett | 13g |
| Mättat | 8.3g |
| Omättat | 4.7g |
| Natrium | 84mg |
Ricotta har ett glykemiskt index på 27, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Ricotta har ett lågt glykemiskt index (27), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Ricotta har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →