Ost

Ost

Inget glykemiskt index6/10

Glykemiskt index ej uppmätt än

2.2 g kolhydrater per 100 g
Logi-poäng 6/10
  • Cirka 25 g protein per 100 g
  • Energität: cirka 356 kcal per 100 g

Ost har inget uppmätt glykemiskt index än. Innehåller 2.2 g kolhydrater per 100 g.

Granskad 31 juli 2026 · Källor: USDA FoodData Central #171241 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Former av Ost

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Ost är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGram
1 tbsp, shredded7 g
1 cube (1 inch)17 g
1 thin slice (3/4 oz)21 g
1 slice (1 oz)28 g
1 oz28 g
1 cup, shredded113 g
1 cup, diced132 g

Näringsvärden (per 100g)

356
Kalorier
2.22 g
Kolhydrater
24.94 g
Protein
27.44 g
Fett
per 100g
Kalorier356 kcal
Kolhydrater2.22 g
Socker (totalt)2.22 g
Naturligt2.2 g
Tillsatt0 g
Fiber0 g
Löslig0 g
Olöslig0 g
Protein24.94 g
Fett27.44 g
Mättat17.64 g
Omättat9.8 g
Natrium700 mg

Bearbetningsgrad

65%
Högt bearbetad
Varför detta betyg?
  • Cirka 25 g protein per 100 g
  • Rik på kalcium: cirka 700 mg per 100 g
  • Nästan inga kolhydrater: glykemisk belastning 0
  • Energität: cirka 356 kcal per 100 g
  • Högt innehåll av mättat fett: cirka 18 g per 100 g
  • Salt: cirka 820 mg natrium per 100 g

Allergener

Innehåller: mjölk

Recept med Ost

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Ost?

Det glykemiska indexet för Ost har ännu inte uppmätts. Innehåller 2.2 g kolhydrater per 100 g.

Är Ost bra för personer med insulinresistens?

Det glykemiska indexet för Ost är inte uppmätt. Med 2.2 g kolhydrater per 100 g bör portionsstorleken beaktas.

Vilken form av Ost har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Ost i denna databas har ugnsbakad ost lägst glykemisk belastning (0.2 per 100 g).

Se Ost i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.