Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Osaltade fermenterade gurkor har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas Osaltade fermenterade gurkor bland de lägsta i glykemiskt index.
Osaltade fermenterade gurkor är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 12 kcal |
| Kolhydrater | 2.2g |
| Socker (totalt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.36g |
| Olöslig | 0.84g |
| Protein | 0.5g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 5mg |
Osaltade fermenterade gurkor har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Osaltade fermenterade gurkor har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Osaltade fermenterade gurkor har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →