Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nötkött och lök har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra meat rankas Nötkött och lök bland de lägsta i glykemiskt index.
Nötkött och lök är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 160 kcal |
| Kolhydrater | 3.5g |
| Socker (totalt) | 1.8g |
| Naturligt | 1.8g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.7g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.5g |
| Protein | 20g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 2.8g |
| Omättat | 3.5g |
| Natrium | 55mg |
Nötkött och lök har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Nötkött och lök har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nötkött och lök har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →