Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
nötkött pancetta har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra meat rankas nötkött pancetta bland de lägsta i glykemiskt index.
nötkött pancetta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 450 kcal |
| Kolhydrater | 1g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 18g |
| Fett | 42g |
| Mättat | 17g |
| Omättat | 22g |
| Natrium | 1800mg |
nötkött pancetta har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
nötkött pancetta har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
nötkött pancetta har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →