Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nöt- och frögranola med inulin har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas Nöt- och frögranola med inulin bland de lägsta i glykemiskt index.
Nöt- och frögranola med inulin är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 480 kcal |
| Kolhydrater | 28g |
| Socker (totalt) | 5g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 14g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 13g |
| Fett | 34g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 28g |
| Natrium | 30mg |
Nöt- och frögranola med inulin har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Nöt- och frögranola med inulin har ett lågt glykemiskt index (25), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nöt- och frögranola med inulin har en glykemisk belastning på 7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →