frysta gröna bönor

frysta gröna bönor

GI 15 · LågtGL 1.7 / kopp9/10

Lågt GI

15 GI

GL 1.7 per typisk kopp (150 g) · GL 1.1 per 100 g

Logi-poäng 9/10
  • Mycket låg glykemisk belastning
  • Minimalt proteininnehåll

frysta gröna bönor har ett glykemiskt index på 15, samma som vanligt Gröna bönor (15). En typisk kopp (150 g) ger en glykemisk belastning på 1.7.

Uppdaterad 3 juli 2026 · Källor: USDA FoodData Central #169962 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Gröna bönor

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

frysta gröna bönor är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

33
Kalorier
7.54 g
Kolhydrater
1.79 g
Protein
0.21 g
Fett
per 100g
Kalorier33 kcal
Kolhydrater7.54 g
Socker (totalt)2.21 g
Naturligt2.2 g
Tillsatt0 g
Fiber2.6 g
Löslig0.8 g
Olöslig1.8 g
Protein1.79 g
Fett0.21 g
Mättat0.04 g
Omättat0.1 g
Natrium5 mg

Bearbetningsgrad

25%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Mycket låg glykemisk belastning
  • Hög kvot av fiber till kolhydrater
  • Utmärkt hydreringsprofil
  • Minimalt proteininnehåll
  • Potentiell förlust av värmekänsliga näringsämnen vid frysning/förvällning

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för frysta gröna bönor?

frysta gröna bönor har ett glykemiskt index på 15 (Lågt). En typisk kopp (150 g) har en glykemisk belastning på 1.7; per 100 g är den glykemiska belastningen 1.1.

Är frysta gröna bönor bra för personer med insulinresistens?

frysta gröna bönor har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Gröna bönor har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Gröna bönor i denna databas har Gröna bönor lägst glykemisk belastning (0.5 per 100 g).

Se frysta gröna bönor i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.