Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
A1-sås har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas A1-sås över genomsnittet i glykemiskt index.
A1-sås är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 28g |
| Socker (totalt) | 23g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 18g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 1g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 1600mg |
A1-sås har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
A1-sås har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
A1-sås har en glykemisk belastning på 15 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →