Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →
Mazăre uscată are un indice glicemic de 32, clasificat ca aliment cu IG scăzut. Cu o încărcătură glicemică de 5 per 100g, are un impact minimal asupra glicemiei.
Comparativ cu alte legumes, Mazăre uscată se situează printre cele mai scăzute în privința indicelui glicemic.
Mazăre uscată este o alegere bună pentru persoanele care gestionează glicemia, rezistența la insulină sau urmează o dietă cu IG scăzut.
De ce acest scor?
| Calorii | 110 kcal |
| Carbohidrați | 16.5g |
| Zaharuri (total) | 2.5g |
| Naturale | 2.5g |
| Adăugate | 0g |
| Fibre | 5.5g |
| Solubile | 1.7g |
| Insolubile | 3.9g |
| Proteine | 7g |
| Grăsimi | 0.8g |
| Saturate | 0.2g |
| Nesaturate | 0.6g |
| Sodiu | 5mg |
Mazăre uscată are un indice glicemic de 32, clasificat ca aliment cu IG scăzut. Cu o încărcătură glicemică de 5 per 100g, are un impact minimal asupra glicemiei.
Mazăre uscată are un indice glicemic scăzut (32), fiind o opțiune bună pentru persoanele cu rezistență la insulină.
Mazăre uscată are o încărcătură glicemică de 5 per 100g, indicând un impact minimal asupra glicemiei.
Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →