Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →
Taikina jauhosta, vedestä ja munasta glykeminen indeksi on 70, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 19 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Verrattuna muihin grains, Taikina jauhosta, vedestä ja munasta sijoittuu korkeimpien joukossa glykemisessä indeksissä.
Taikina jauhosta, vedestä ja munasta voi aiheuttaa nopeita verensokeripiikit ja sitä tulisi syödä pieninä annoksina.
Miksi tämä pistemäärä?
| Kalorit | 170 kcal |
| Hiilihydraatit | 27g |
| Sokerit (yhteensä) | 1g |
| Luonnolliset | 1.0g |
| Lisätyt | 0g |
| Kuitu | 1g |
| Liukoinen | 0.3g |
| Liukenematon | 0.7g |
| Proteiini | 6g |
| Rasva | 3g |
| Tyydyttyneet | 0.7g |
| Tyydyttymättömät | 2.3g |
| Natrium | 110mg |
Taikina jauhosta, vedestä ja munasta glykeminen indeksi on 70, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 19 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Taikina jauhosta, vedestä ja munasta glykeminen indeksi on korkea (70). Insuliiniresistenssiä sairastavien tulisi rajoittaa sen kulutusta.
Taikina jauhosta, vedestä ja munasta glykeminen kuorma on 19 per 100g, mikä osoittaa kohtalainen vaikutuksen verensokeritasoihin.
Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →