σαλάτα πλιγούρι

GI 48 · ΧαμηλόςGL 10 / 100 g7/10

Χαμηλό GI

48 GI

GL 10 ανά 100 g

Βαθμολογία Logi 7/10
  • μέτρια περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες
  • μέτριο γλυκαιμικό φορτίο

Το σαλάτα πλιγούρι έχει γλυκαιμικό δείκτη 48 (Χαμηλός).

Ενημερώθηκε 9 Σεπ 2026 · Πηγές: Ομάδα Διατροφής Logi (σύνθεση από USDA, με υποστήριξη AI) · Δεν αποτελεί ιατρική συμβουλή · Αναφορά σφάλματος

Logi · Διαχείριση αντίστασης στην ινσουλίνη

Μειώστε το σάκχαρό σας με πιο έξυπνες διατροφικές επιλογές

Το σαλάτα πλιγούρι είναι ένα από τα 11.140 τρόφιμα που βαθμολογεί το Logi όταν φωτογραφίζετε ένα γεύμα — με την ποσότητα.

Συνέχεια στο web
Logi app, food index screen

Διατροφικά στοιχεία (ανά 100g)

120
Θερμίδες
22 g
Υδατάνθρακες
3.5 g
Πρωτεΐνες
1 g
Λίπη
ανά 100g
Θερμίδες120 kcal
Υδατάνθρακες22 g
Σάκχαρα (σύνολο)1.5 g
Φυσικά1.5 g
Προστιθέμενα0 g
Φυτικές ίνες4 g
Διαλυτές1.2 g
Αδιάλυτες2.8 g
Πρωτεΐνες3.5 g
Λίπη1 g
Κορεσμένα0.2 g
Ακόρεστα0.8 g
Νάτριο50 mg

Βαθμός επεξεργασίας

55%
Μέτριος
Γιατί αυτή η βαθμολογία;
  • μέτρια περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες
  • χαμηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά
  • περιέχει δημητριακά ολικής αλέσεως
  • μέτριο γλυκαιμικό φορτίο
  • περιέχει γλουτένη
  • περιέχει κάποια ποσότητα νατρίου

Αλλεργιογόνα

Περιέχει: γλουτένη

Συνταγές χαμηλού GI στο Logi Food Coach

Συχνές Ερωτήσεις

Ποιος είναι ο γλυκαιμικός δείκτης του σαλάτα πλιγούρι;

Το σαλάτα πλιγούρι έχει γλυκαιμικό δείκτη 48 (Χαμηλός) και γλυκαιμικό φορτίο 10 ανά 100 g.

Είναι το σαλάτα πλιγούρι κατάλληλο για άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη;

Το σαλάτα πλιγούρι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (48), καθιστώντας το καλή επιλογή για άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη.

Πώς επηρεάζει το σαλάτα πλιγούρι το σάκχαρο αίματος;

Το σαλάτα πλιγούρι έχει γλυκαιμικό φορτίο 10 ανά 100g, γεγονός που υποδηλώνει μέτρια επίδραση στα επίπεδα σακχάρου αίματος.

Δείτε το σαλάτα πλιγούρι στην εφαρμογή Logi, με τη δική σας ποσότητα.

Food diary cheat sheet

Δωρεάν PDF — 3 σελίδες

Το εβδομαδιαίο ημερολόγιο διατροφής σου

Καταγράψτε γεύματα, γλυκαιμικό φορτίο & διάθεση. Εντοπίστε μοτίβα σε 3 εβδομάδες.

Χωρίς spam. Διαγραφή ανά πάσα στιγμή.