moroheiya-nudler

GI 50 · LavtGL 13.8 / 100 g7.2/10

Lav GI

50 GI

GL 13.8 pr. 100 g

Logi-score 7.2/10
  • moderat glykæmisk påvirkning sammenlignet med raffinerede nudler
  • stadig primært en kulhydratrig nudel

moroheiya-nudler har et glykæmisk indeks på 50 (Lavt).

Opdateret 10. okt. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

moroheiya-nudler er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

138
Kalorier
27.5 g
Kulhydrater
4.8 g
Protein
1.1 g
Fedt
per 100g
Kalorier138 kcal
Kulhydrater27.5 g
Sukker (i alt)0.8 g
Naturligt0.8 g
Tilsat0 g
Fiber2 g
Opløselig0.5 g
Uopløselig1.5 g
Protein4.8 g
Fedt1.1 g
Mættet0.2 g
Umættet0.9 g
Natrium120 mg

Forarbejdningsgrad

55%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • moderat glykæmisk påvirkning sammenlignet med raffinerede nudler
  • tilsat moroheiya giver fibre og plantebaserede mikronæringsstoffer
  • lavt indhold af fedt og mættet fedt
  • stadig primært en kulhydratrig nudel
  • protein- og fiberindholdet er moderat snarere end højt
  • pakkede varianter kan indeholde betydelige mængder natrium

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for moroheiya-nudler?

moroheiya-nudler har et glykæmisk indeks på 50 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 13.8 pr. 100 g.

Er moroheiya-nudler godt for personer med insulinresistens?

moroheiya-nudler har et lavt glykæmisk indeks (50), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvordan påvirker moroheiya-nudler blodsukker?

moroheiya-nudler har en glykæmisk belastning på 13.8 per 100g, hvilket indikerer en moderat indvirkning på blodsukkerniveauet.

Tjek moroheiya-nudler i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.