Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glutenfri bolle har et glykæmisk indeks på 75, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 38 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre grains rangerer Glutenfri bolle blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Glutenfri bolle kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 250 kcal |
| Kulhydrater | 50g |
| Sukker (i alt) | 3g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tilsat | 2g |
| Fiber | 3g |
| Opløselig | 0.9g |
| Uopløselig | 2.1g |
| Protein | 3g |
| Fedt | 4g |
| Mættet | 0.7g |
| Umættet | 3.3g |
| Natrium | 450mg |
Glutenfri bolle har et glykæmisk indeks på 75, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 38 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glutenfri bolle har et højt glykæmisk indeks (75). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Glutenfri bolle har en glykæmisk belastning på 38 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →