Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glasursukker har et glykæmisk indeks på 85, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 85 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre sweets rangerer Glasursukker blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Glasursukker kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 400 kcal |
| Kulhydrater | 100g |
| Sukker (i alt) | 100g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tilsat | 100g |
| Fiber | 0g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fedt | 0g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0g |
| Natrium | 0mg |
Glasursukker har et glykæmisk indeks på 85, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 85 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glasursukker har et højt glykæmisk indeks (85). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Glasursukker har en glykæmisk belastning på 85 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →