Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glukosetablet frugtsmag har et glykæmisk indeks på 100, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 95 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre sweets rangerer Glukosetablet frugtsmag blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Glukosetablet frugtsmag kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 380 kcal |
| Kulhydrater | 95g |
| Sukker (i alt) | 95g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tilsat | 95g |
| Fiber | 0g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fedt | 0g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0g |
| Natrium | 5mg |
Glukosetablet frugtsmag har et glykæmisk indeks på 100, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 95 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glukosetablet frugtsmag har et højt glykæmisk indeks (100). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Glukosetablet frugtsmag har en glykæmisk belastning på 95 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →