Smör

Smör

Inget glykemiskt index5/10

Inget glykemiskt index — inga kolhydrater

0.1 g kolhydrater per 100 g
Logi-poäng 5/10
  • Försumbar glykemisk påverkan
  • Högt innehåll av mättat fett

Smör har inget glykemiskt index: innehåller inga kolhydrater.

Granskad 31 juli 2026 · Källor: USDA FoodData Central #173430 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Former av Smör

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Smör är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGram
1 tsp5 g
1 pat5 g
1 tbsp14 g
1 stick113 g
1 cup227 g

Näringsvärden (per 100g)

717
Kalorier
0.06 g
Kolhydrater
0.85 g
Protein
81.11 g
Fett
per 100g
Kalorier717 kcal
Kolhydrater0.06 g
Socker (totalt)0.06 g
Naturligt0.1 g
Tillsatt0 g
Fiber0 g
Löslig0 g
Olöslig0 g
Protein0.85 g
Fett81.11 g
Mättat51.07 g
Omättat30.04 g
Natrium11 mg

Bearbetningsgrad

70%
Högt bearbetad
Varför detta betyg?
  • Försumbar glykemisk påverkan
  • Minimal bearbetningsnivå
  • Högt innehåll av mättat fett
  • Låg näringstäthet

Allergener

Innehåller: mjölk

Recept med Smör

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Smör?

Smör har inget glykemiskt index eftersom det inte innehåller några kolhydrater (0.1 g per 100 g).

Är Smör bra för personer med insulinresistens?

Smör innehåller inga kolhydrater och höjer därför inte blodsockret på egen hand.

Se Smör i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.