Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rödbetssallad med majonnäs och jordnötter har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas Rödbetssallad med majonnäs och jordnötter bland de lägsta i glykemiskt index.
Rödbetssallad med majonnäs och jordnötter är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 170 kcal |
| Kolhydrater | 13g |
| Socker (totalt) | 6.5g |
| Naturligt | 6.0g |
| Tillsatt | 0.5g |
| Fiber | 3.2g |
| Löslig | 1g |
| Olöslig | 2.2g |
| Protein | 4g |
| Fett | 11g |
| Mättat | 1.7g |
| Omättat | 8.5g |
| Natrium | 320mg |
Rödbetssallad med majonnäs och jordnötter har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Rödbetssallad med majonnäs och jordnötter har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Rödbetssallad med majonnäs och jordnötter har en glykemisk belastning på 6 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →