Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rismjöl har ett glykemiskt index på 85, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 68 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas rismjöl bland de högsta i glykemiskt index.
rismjöl kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 366 kcal |
| Kolhydrater | 80.1g |
| Socker (totalt) | 0.1g |
| Naturligt | 0.1g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.4g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 6g |
| Fett | 1g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 0.8g |
| Natrium | 0mg |
rismjöl har ett glykemiskt index på 85, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 68 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
rismjöl har ett högt glykemiskt index (85). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
rismjöl har en glykemisk belastning på 68 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →