Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
omogen kiwi har ett glykemiskt index på 47, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas omogen kiwi bland de lägsta i glykemiskt index.
omogen kiwi är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 61 kcal |
| Kolhydrater | 14.7g |
| Socker (totalt) | 9g |
| Naturligt | 9.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 1.1g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.03g |
| Omättat | 0.47g |
| Natrium | 3mg |
omogen kiwi har ett glykemiskt index på 47, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
omogen kiwi har ett lågt glykemiskt index (47), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
omogen kiwi har en glykemisk belastning på 6 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →