Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
omelett på fullkornsmjöl har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 8 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas omelett på fullkornsmjöl bland de lägsta i glykemiskt index.
omelett på fullkornsmjöl är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 180 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 4g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 10g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 2g |
| Omättat | 4g |
| Natrium | 180mg |
omelett på fullkornsmjöl har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 8 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
omelett på fullkornsmjöl har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
omelett på fullkornsmjöl har en glykemisk belastning på 8 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →