Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Omelett med frigående ägg, getost och färska örter har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Omelett med frigående ägg, getost och färska örter bland de lägsta i glykemiskt index.
Omelett med frigående ägg, getost och färska örter är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 170 kcal |
| Kolhydrater | 1.5g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 12g |
| Fett | 13g |
| Mättat | 5.5g |
| Omättat | 6.5g |
| Natrium | 260mg |
Omelett med frigående ägg, getost och färska örter har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Omelett med frigående ägg, getost och färska örter har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Omelett med frigående ägg, getost och färska örter har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →