Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Oikos Triple Zero Yoghurt har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Oikos Triple Zero Yoghurt bland de lägsta i glykemiskt index.
Oikos Triple Zero Yoghurt är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 60 kcal |
| Kolhydrater | 5g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 10g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 55mg |
Oikos Triple Zero Yoghurt har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Oikos Triple Zero Yoghurt har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Oikos Triple Zero Yoghurt har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →