misosoppa med vetegluten

GI 35 · LågtGL 1.7 / 100 g6.8/10

Lågt GI

35 GI

GL 1.7 per 100 g

Logi-poäng 6.8/10
  • Låg kaloritäthet
  • Högt natriuminnehåll

misosoppa med vetegluten har ett glykemiskt index på 35 (Lågt).

Uppdaterad 11 okt. 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

misosoppa med vetegluten är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

35
Kalorier
4.8 g
Kolhydrater
2.2 g
Protein
0.9 g
Fett
per 100g
Kalorier35 kcal
Kolhydrater4.8 g
Socker (totalt)1.1 g
Naturligt1.1 g
Tillsatt0 g
Fiber0.6 g
Löslig0.1 g
Olöslig0.5 g
Protein2.2 g
Fett0.9 g
Mättat0.2 g
Omättat0.7 g
Natrium520 mg

Bearbetningsgrad

60%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • Låg kaloritäthet
  • Ger en del växtprotein och näringsämnen från fermenterad soja
  • Låg glykemisk påverkan per portion
  • Högt natriuminnehåll
  • Vetegluten bidrar med raffinerade kolhydrater med begränsade fibrer
  • Misopasta är måttligt bearbetad

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för misosoppa med vetegluten?

misosoppa med vetegluten har ett glykemiskt index på 35 (Lågt) och en glykemisk belastning på 1.7 per 100 g.

Är misosoppa med vetegluten bra för personer med insulinresistens?

misosoppa med vetegluten har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Hur påverkar misosoppa med vetegluten blodsockret?

misosoppa med vetegluten har en glykemisk belastning på 1.7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.

Se misosoppa med vetegluten i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.