Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mesquitpulver har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas mesquitpulver bland de lägsta i glykemiskt index.
mesquitpulver är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 350 kcal |
| Kolhydrater | 80g |
| Socker (totalt) | 35g |
| Naturligt | 35.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 25g |
| Löslig | 8g |
| Olöslig | 17g |
| Protein | 13g |
| Fett | 1.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 5mg |
mesquitpulver har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
mesquitpulver har ett lågt glykemiskt index (25), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mesquitpulver har en glykemisk belastning på 10 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →